PHPM-WBX-120-WH
Lutron®* Actual product may vary from image
Lutron phase adaptive power module with 3-wire fluorescent input, 120V
Details
MFG PART #:PHPM-WBX-120-WH
McMc Part #:LUTRPHPMWBX120WH
UPC #:027557624763
Inventory
Details
MFG PART #:PHPM-WBX-120-WH
McMc Part #:LUTRPHPMWBX120WH
Attributes
Brand:Lutron®
Amperage Rating:16 A
Color:White
Connection Type:12 AWG Wire
Dimensions:5.1 in H x 6.3 in W
Number of Wires:3
Series:EcoSystem®
Type:Phase Adaptive
Voltage Rating:120 V AC, 120 VAC
Features
| Surface or recess mount |
| Power module is UL tested and approved for use in air plenums |
| Up to (3) power modules may be controlled by a single dimmer |
| Relative humidity less than 90% non-condensing, indoor use only |
| Not for use with non-dim loads |
| When connected to a 20 A circuit breaker, provides capacity on a 3-wire fluorescent dimmer for a full 16 A load of lighting |
| 0 to 40 deg C ambient operating temperature |
| 1920 W capacity |