A4BQ1200-TA
Mersen
* Actual product may vary from image
Fuse A4BQ - Class L - Time-Delay 600VAC 500VDC 1200A Blade TA Indicator Amp-Trap 2000®
Details
MFG PART #:A4BQ1200-TA
McMc Part #:SHAWA4BQ1200TA
UPC #:782001294052
Inventory
Details
MFG PART #:A4BQ1200-TA
McMc Part #:SHAWA4BQ1200TA
UPC #:782001294052
Inventory
Attributes
Brand:Mersen
Amperage Rating:1200 A
Body Size:2.38 in Dia x 10.75 in L
Body Type:Cylindrical
Class:L
ETIM:EC002704
Indicating/Non-Indicating:Indicating
Interrupt Rating:200 kA
Material:GMG
Mounting Type:Bolted-On
Rejection/Non-Rejection:Rejection
Series:A4BQ
Terminal Type:Blade
Type:Low Voltage North American Style Time Delay
Voltage Rating:600 V AC, 600 VAC