DV14-250P-LYY
Panduit®
* Actual product may vary from image
The vibration resistant piggyback disconnect is made of brass and is tin-plated. It is barrel insulated in blue vinyl housing. It has a tab size of 0.250 x 0.032" (6.3 x 0.8 mm) and supports a wire range of 16-14 AWG (1.5-2.5 mm²). It is 0.88" (22.4 mm) long and 0.29" (7.4 mm) wide. The disconnect has a standard barrel configuration and a sleeved barrel. It comes in bottles of 50.
Details
MFG PART #:DV14-250P-LYY
McMc Part #:PANDDV14250PLYY
UPC #:613056757820
Inventory
**Must be ordered in quantities of 50**
Details
MFG PART #:DV14-250P-LYY
McMc Part #:PANDDV14250PLYY
UPC #:613056757820
Inventory
Attributes
Brand:Panduit®
Barrel Type:Sleeve
Color:Blue
Conductor Size:16 to 14 AWG
Conductor Type:Standard Copper
Dimensions:0.88 in L x 0.29 in W
Finish:TiN Coated
Material:Brass
Series:250 Series
Specifications:Vinyl Barrel Insulation
Tab Size:0.25 x 0.032 in
Temperature Rating:194 deg F
Terminal Type:Piggyback
Voltage Rating:300 V AC, 300 VAC