EDV14-250P-Q
Panduit®
* Actual product may vary from image
StrongHold™ Piggyback Disconnect, vinyl barrel insulated, 16 – 14 AWG, .250 x .032 tab size.
Details
MFG PART #:EDV14-250P-Q
McMc Part #:PANDEDV14250PQ
UPC #:613056341784
Inventory
**Must be ordered in quantities of 25**
Details
MFG PART #:EDV14-250P-Q
McMc Part #:PANDEDV14250PQ
UPC #:613056341784
Inventory
Attributes
Brand:Panduit®
Barrel Type:Sleeve, Sleeve/Standard
Color:Blue
Conductor Size:16 to 14 AWG
Conductor Type:Stranded Copper
Dimensions:0.88 in L x 0.29 in W
Finish:Tin Plated
Material:Brass, Copper
Series:DV-P, EDV-P
Specifications:0.16 in Dia Vinyl Barrel Insulation, 1/4 in L Wire Strip, 1/4 in L Wire Strip, 0.16 in Dia Maximum Wire Insulation, Vinyl Barrel Insulated, Standard Barrel Configuration
Tab Size:0.25 in W x 0.032 in THK, 0.25 x 0.032 in
Temperature Rating:194 deg F
Terminal Type:Piggy Back
Type:Barrel Insulated
Voltage Rating:300 V AC, 300 VAC