HSTT25-C10
Panduit®
* Actual product may vary from image
Thin wall heat shrink, .25" (6.4mm) diameter, white cross-linked polyolefin, 100 ft. (30.5m) per reel.
Details
MFG PART #:HSTT25-C10
McMc Part #:PANDHSTT25C10
UPC #:074983848928
Inventory
Details
MFG PART #:HSTT25-C10
McMc Part #:PANDHSTT25C10
UPC #:074983848928
Inventory
Attributes
Brand:Panduit®
Color:White
ETIM:EC000217
Inner Diameter Expanded:1/4 in
Inner Diameter Recovered:1/8 in
Length:100 ft
Material:Polyolefin
Series:HSTT
Shrink Ratio:2:1
Shrink Temperature:194 deg F
Temperature Rating:-67 to 275 deg F
Type:Cross Linked Flame-Retardant Standard
Voltage Rating:600 V AC, 600 VAC
Wall Thickness Recovered:0.025 in