IMSP12T35-QR6L
Panduit®
* Actual product may vary from image
StrongHold IMSP12T35-QR6L Coated Metal Strapping Coils offer contractors an economical option for mechanical fastening. They provide secure connections while offering a lower installed cost and enhanced productivity. Made of 316L stainless steel and are coated in epoxy polyester. They are 82’ x 0.5” (25m x 12mm) in size, and come individually packaged. Pair with StrongHold buckles for the complete solution.
Details
MFG PART #:IMSP12T35-QR6L
McMc Part #:PANDIMSP12T35QR6L
UPC #:613056015289
Inventory
Details
MFG PART #:IMSP12T35-QR6L
McMc Part #:PANDIMSP12T35QR6L
UPC #:613056015289
Inventory
Attributes
Brand:Panduit®
Breaking Strength:549.65 lb
Color:Black
Material:316 Stainless Steel
Overall Length:984.24 in
Series:I Series
Strapping Width:0.47 in
Thickness:0.014 in