PS20AC1-RPL7
Pass & Seymour®* Actual product may vary from image
1-Pole Pilot Lighted Switch, Back and Side-Wire, 20A 277V
Details
MFG PART #:PS20AC1-RPL7
McMc Part #:PASEPS20AC1RPL7
UPC #:785007195903
Inventory
Details
MFG PART #:PS20AC1-RPL7
McMc Part #:PASEPS20AC1RPL7
Actuator:Cam/Spring/Toggle
Amperage Rating:20 A
Color:Red
Connection:Back/Side Wired/Screw
Dimensions:3.3 in H x 1.32 in W x 1.073 in D
Environmental Conditions:-40 to 115 deg C Operating Temperature
Material:Thermoplastic
Mounting:Wall
Number Of Poles:1
Operating Cycles:50000 Cycles
Power Rating:1/2 hp, 1 W
Features
| Accepts 14 - 10 AWG copper or copper-clad conductors |