SUPPLY-069CH
RecyclePak®* Actual product may vary from image
Dimensions: Top Diameter: 7.5", Bottom Diameter: 6.625", Height: 6.9" Capacity: 25 lbs. of dry cell batteries, including AAA, AA, C, D and 9 volt batteries containing alkaline, carbon-zinc, NICAD, NIMH, silver oxide, mercury, lithium metal, and lithium ion. Includes: UN-rated, DOT approved 1 gal container with locking lid, 4 mil poly liner, liner tie, instructions, terms and conditions, proof of purchase, prepaid return shipping with label, recycling and online certificate of acceptance for recycling. Notes: DOT limits on lithium content in battery and cell. All batteries must be taped to protect against short circuits. Must be placed into shipping box prior to return shipping. Restrictions: Lower 48 contiguous states only. Not for export.
Details
MFG PART #:SUPPLY-069CH
McMc Part #:VLASSUPPLY069CH
UPC #:094922121974
Inventory
Details
MFG PART #:SUPPLY-069CH
McMc Part #:VLASSUPPLY069CH
Attributes
Brand:RecyclePak®
Bottom Diameter:6-5/8 in
Capacity:25 lb
Container Size:1.25 gal
Suitable For Use With:AAA, AA, C, D , 9V Dry Cell Batteries Containing Mercury, NICAD, NIMH, Alkaline, Lithium Iron, Zinc Carbon, Silver Oxide and Lithium Metal