HJXD63B300
Siemens
* Actual product may vary from image
SIEMENS LOW VOLTAGE SENTRON MOLDED CASE CIRCUIT BREAKER WITH THERMAL - MAGNETICTRIP UNIT. ASSEMBLED STANDARD 40 DEG C BREAKER JD FRAME WITH HIGH BREAKING CAPACITY. 300A 3-POLE (35KAIC AT 600V) (65KAIC AT 480V). NON-INTERCHANGEABLE TRIP UNIT. SPECIAL FEATURES NO LUGS INSTALLED. DIMENSIONS (W x H x D) IN 7.50 x 11.0 x 4.00.
Details
MFG PART #:HJXD63B300
McMc Part #:SIEMHJXD63B300
UPC #:783643314900
Inventory
Details
MFG PART #:HJXD63B300
McMc Part #:SIEMHJXD63B300
UPC #:783643314900
Inventory
Attributes
Brand:Siemens
Amperage Rating:300 A
Dimensions:6.5 in L x 8.8 in W x 14.5 in H
ETIM:EC000228
Frame:JD
Frequency Rating:50/60 Hz
Interrupt Rating:35 kA
Mounting Type:Bolted-On
Number Of Poles:3
Phase:3
Temperature Rating:40 deg C
Trip Range:1250 to 2500 A
Trip Type:Non-Interchangeable Thermal Magnetic, Thermal Magnetic
Type:Type HJXD6 Low Voltage
Voltage Rating:600 V AC/500 V DC, 600 VAC/500 VDC